Egyházi könyvtárak a 21. század elején

Kategória: 2014/ 8

2014. március 25-én került megrendezésre az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) előadótermében az Egyházi könyvtárak a 21. század elején című konferencia. A célja az volt, hogy az egyházi könyvtárak bemutassák az elmúlt években elvégzett munkájukat. Megmutassák, hogy a modern kor kihívásainak meg tudnak felelni, és szolgáltatásaikkal részei a magyar könyvtári rendszernek. A konferencia fővédnöke a Magyar Könyvtárosok Egyesülete volt, elnöke, Bakos Klára vállalta a moderátor feladatát, és értő figyelemmel vezette az előadások folyamát.
A konferenciát Vígh Annamária, az Emberi Erőforrások Minisztériuma Közgyűjteményi Főosztálya vezetője levelének felolvasása nyitotta, aki személyesen nem tudott jelen lenni. Majd Boka László, az OSZK tudományos igazgatója köszöntette a megjelenteket. “Tudjuk, hogy a feladatok, a kihívások egyre nőnek, s ebben becsülettel igyekeznek helytállni, lépést tartani és igen, iniciátornak is lenni, ha kell az egyházi könyvtárak. Fontos számukra a világi kollégákkal való együttműködés, s ez talán az egyik alapgondolata, legfontosabb területe, témája e mai konferenciának is.”
Ezután következtek az előadások. Elsőként Könyvtári hívogatók: arculattervezés az egyházi könyvtárakban, Török Beáta, a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola Könyvtárának vezetőjének előadása hangzott el, majd Ásványi Ilona, a Pannonhalmi Főapátsági Könyvtár igazgatóhelyettese tartotta meg előadását Egyházi könyvtárak és nyilvánosság címmel. Ezután következett “Közel az olvasóhoz”. Egyházi és világi könyvtárak együttműködése Debrecenben címmel Kovács Béla Lóránt, a Méliusz Juhász Péter Könyvtár igazgatójának beszámolója a megyében, egyházi intézmények és világi könyvtárak összefogásával megkezdett munkáról. Nyitott gyülekezeti könyvtár Debrecenben címmel Kertiné Rózsa Anikó mutatta be gyülekezetük könyvtári életét. Ezután Balogh Ferenc, az egri Főegyházmegyei Könyvtár igazgatóhelyettese Turizmus, kiállítások című előadása következett. Az egyházi könyvtárak adatbázis-fejlesztései címmel Baranya Péter, a budapesti Piarista Központi Könyvtár vezetőjének előadása következett, és végül Pályázatok szerepe a megújulásban címmel Kövécs Ildikó, a szegedi Gál Ferenc Főiskola Könyvtára vezetőjének előadása zárta a konferenciát.
A rendezvényen az egyházi könyvtárak munkatársai mellett, számos érdeklődő vett részt, világi könyvtárak dolgozói közül is számosan.

A következőkben az utolsó két előadás szerkesztett változata olvasható

Címkék