46. évfolyam, 2000. 3. szám | Archívum |
English | Deutsch |
A szerzői jogi törvény változásai. 2. rész
KISS Zoltán
A szoftverek és adattárak létrehozásának, felhasználásának szabályai lényegesen eltérnek az általános szabályoktól. Nem a programok logikai alapját, működési rendszerét védik, hanem a felhasznált alkotóelemek egységes rendszerét. A szoftver csak akkor számít szerzői műnek, ha alkotórészei (forráskód, tárgyi kód) révén egységes rendszert alkotnak. A szoftver használatára jogot szerző jogosult lesz a program többszörözésére, átdolgozására, módosítására. A szoftverek szabad felhasználása még ismeretterjesztésre sem engedélyezett. Tilos a szoftverek és számítógépes adattárak könyvtári kölcsönzése is. Az adattár akkor áll szerzői jogi védelem alatt, ha tartalmában, elrendezésében a szerző saját szellemi alkotása. Gyűjteményes műként is védelemben részesül, de a szerzői művek, ill. műrészletek szerzőivel felhasználási szerződés t kell kötni.
A multimédiás CD-ROM-ok műfajában gondot jelent a kiadásukhoz szükséges szerzői jogok beszerzése, ami sürgetővé teszi, hogy nyugati mintára, Magyarországon is kiépüljön az egy központi helyen történő engedélyszerzés (one stop shop) intézménye
.A legtöbb megválaszolatlan kérdés az interneten megjelenő művek szerzői joga körül van. Bővíteni kellett a többszörözés definícióját és a mű nyilvános előadásának fogalmi körét. Azokon a pontokon, ahol a jogi helyzet már tisztázódott, az ARTISJUS kialakította a jogkezelő egyesületekkel köthető szerződések alapjait, de az internetes szerzői kérdések és jogsértések felelősségének ügye még nem szabályozott.
Országos Széchényi Könyvtár Észrevételek (2001/04/19) |