Írásos látlelet a retro időkből

Kategória: 2015/ 2

A történet

Igen, szokványos és egyben egyedi is a történet, meg maga a látlelet is. Szokványos pincebeli lomtalanítás során az illető az évtizedek során felhalmozódott és megtalált kéziratai megsemmisítéséhez kezdett neki. Tette ezt azért, mert ezek az írások a rendszerváltozás előtti értékrend, művelődéspolitika és politikai atmoszféra közepette születtek, jogosan gondolta tehát magában, hogy ezek felett eljárt az idő. Már csak azért is, mert az a hadsereg, amelyben ezek az írások megfogalmazódtak, már régóta nem is létezik, nem látta értelmét a további őrizgetésnek. E szándékát megosztotta néhány ismerősével, és mi úgy gondoltuk, hogy talán egy rövid híradás erejéig van értelme némileg köztudottá tenni e sajátos, de tanulságos — és sok esetben élvezhető és érdekes –, téma és cím szerint elérhető írásgyűjteményt.

Hogy miért? Úgy hiszem, hogy több dolog miatt is.

Elsőként talán azért, mert valamikor még hátha talál valaki bennük valami információt, hasznosítható gondolatot, megközelítést. E mögött az állítás mögött azért megfelelő szakmaiság és hit, jó szándékú igyekezet, emberi tisztesség, helytállás és számos eredmény is meghúzódik. Természetesen a szerző is tudja és az olvasó is érzékelheti majd, az előkerült és a könyvtári kézirattárban megtalálható anyagok kapcsán, hogy azoknak egyik-másik tétele, szemlélete idejétmúlt, van közöttük megmosolyognivaló is. Ugyanakkor vannak olyan vonatkozásaik is, amelyek megismerésre alkalmasak lehetnek a kor- és művelődéstörténet iránt érdeklődők és kutatók számára. Különösen a hadsereg szellemi múltját kutatók tudják indirekt forrásként kezelni a leírtakat. Ezért gondoljuk, hogy a téma felvetését az is indokolhatja, hogy megfelelő információs csatornák híján érdemes lehet rendhagyó utakon is tájékoztatni a potenciális olvasót az érdeklődési körébe tartozó és manapság már másként fel sem lelhető témáról, illetve az e kort és területet elemzőket a még elérhető irodalomkutatási lehetőségekről. Konkrétan a hadseregben folytatott, hajdan volt művelődésről, kulturális nevelésről és annak kutatható-olvasható irodalmáról van szó.

Ebből a hatalmas témakörből hozunk szóba ezúttal – mindössze a tájékoztatás és figyelemfelkeltés szándékával – néhányat, főleg a hetvenes-nyolcvanas években megjelent publikációkból. A szerző Füleki Mihály (ma nyugdíjas ezredes), aki 1966-ban került a Honvédelmi Minisztérium Kulturális Osztályára, és ott közel két évtizeden át volt a hivatásos-és amatőr művészet, a könyvtárak, a kulturális mozgalmak és akciók szakmai gazdája. Ezután — a Hadtörténeti Intézet és Múzeum szervezeti keretében működő – Hadtudományi Könyvtár igazgatója lett. Nyugdíjazása után dolgozott még a HM Társadalmi Kapcsolatok és Kulturális Főosztályán, illetve még négy évet a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumában, a Nemzeti Évfordulók Titkárságán is.

A szerző évek során szerzett tapasztalatainak írásos nyomaiból ajánlunk néhányat, amelyek valamelyest érzékeltetik azt a légkört, művelődéspolitikát, értékrendet, amelyben ezek az írások születtek. Ma már nem így gondolkodunk egyik-másik kérdésről, de éppen ezért lehetnek értékesek és érdekesek a leírtak az utánunk jövő generációknak és kutatóknak egyaránt. Ezen írások némelyike tartalmaz olyan gondolatokat, sőt mérvadónak és állandónak tekinthető értékeket is, amelyek fölött még sem járt el az idő. Ugyanakkor teljesen egyedi kor- és kórképet is kapunk a hetvenes-nyolcvanas évek katonaságának szellemi és kulturális életéről, könyvtári rendszeréről, olvasási és művelődési szokásairól, valamint az olvasómozgalmakról.

A szakmai elhivatottság és hozzáértés mindenképpen erénye a szerzőnek, még ha, az akkor uralkodó és kötelező – különösen a hadseregben kötelező – ideológia mára már avult és megkérdőjelezhető hatásai is jelen vannak ezekben az írásokban. Adyt, József Attilát és Bartókot vagy a nemzeti jelleget felvetni, hirdetni, netán kicsit másként értelmezni, mint az akkori merev hivatalos, a néphadseregben képviselt álláspont, mégis csak merészség volt.

A dokumentumok nagyobb része az Országos Széchenyi Könyvtár kézirattárában, egy része pedig a Petőfi Irodalmi Múzeum könyvtárában található meg.

Tájékozódás a tartalmi csomópontok mentén

Az írások tartalmi, eszmei, formai, műfaji pólusok köré csoportosíthatók. Elvi, művelődéspolitikai kérdéséket is tartalmaznak, amelyek azonban túlnőnek az akkori hadsereg művelődéspolitikai határain és értelmezési szintjén, ugyanakkor az érdeklődő konkrét képet kaphat e kulturális nevelőmunka tartalmáról.

A szerző alapállása: egy hadsereg rendeltetésében, szellemi arculata kialakításában meghatározó, hogy milyen célokat követ, mi a viszonya a népéhez, annak történelméhez, kultúrájához, nemzeti-történelmi nagyságaihoz. Az e kérdéskörben megjelent írásai a Petőfiről felmutatott kép hadseregben történő alakulásával indulnak, és folytatódnak Ady, József Attila, Bartók, Kodály, Kazinczy szellemiségének idézésével (Gyökereink; A magyar nyelv éve; Mi közünk Bartókhoz; Kossuth Lajos azt üzente; Nemzeti folklórunk, kulturális hagyományaink ápolása). Ide kapcsolható még a „Globalizáció és nemzeti kultúra” témakörben a nevelés indokoltságát és a művelődés tévútjait bemutató állásfoglalás is.

Figyelemreméltóak a „Hozzájárulás a szellemi megújulás előkészítéséhez” témakörben írt anyagai. Ne feledjük: a rendszerváltozás idején, a még kiforratlan nézetek és az alakuló politikai tömörülések idején vagyunk. Ezek a körülmények teszik értelmezhetőkké és néhány esetben értékesebbé ezeket a dolgozatokat, amelyek a maguk idején alapvetően korszerűnek, bátornak és reálisnak számítottak. Végül is a helyzet megvilágításának segítését és a nézetek letisztulását szolgálták — a maguk módján – ezek a gondolatok (Ez is, az is a hazafiságról így „reformtájt”; Hazafiság — Nemzeti jelleg – Honvédség; A koboz igazán illik katonák karjaiba; Ideológiai plaszticitásunkról).

Számos gondolati, művészetpszichológiai kérdéssel találkozhat az, aki a szerző által a „Humánum – Harmónia – Egyetemesség” témakörbe sorolt tanulmányokat lapozza fel. Ezen írások kiindulópontja az, hogy a humán műveltség a tudományos-műszaki forradalom, a számítógépek korában és minden társadalmi rendszerben-közegben nélkülözhetetlen. Többek között a művészet lényegével, gondolati, érzelmi-hangulati impulzusaival és azok hatásmechanizmusaival ismerkedhet meg e cikkeket olvasván az érdeklődő. Még évtizedek múltán is érezni e sorokon, hogy alkotójuk megszállottja, „elfogult propagandistája” az olyan kérdéseknek, mint katarzis, az alkotások művészetpszichológiai vonatkozásai és e hatások közvetítésének metodikája. E dolgozatok megállapításai épp ezért itt is túlnőnek a hadsereg keretein.

Az előadóművészet alapkérdéseibe betekinteni kívánó kívülálló pedig népszerű nyelven hasznos ismereteket — ami manapság szintén ritkaság — szerezhet a versmondás alapfokú tudnivalóiról, illetve az ún. „egyéb kategóriá”-ról az e témakörben fellehető publikációkból. Részben ehhez, részben a katonák kommunikációjához és a közelükben végzett aprólékos kulturális nevelőmunka témaköreihez is kapcsolódva találkozunk sok érdekességgel, máig hatóan érvényes mondandóval. A katonák (az egyén) művelődési igényének felkeltéséről és az ízlésformálásról szintén itt olvashatunk, amelyek a mai napig állandó és többszörösen, sőt kényesen visszatérő kérdései mindennapjainknak. A ’70 és ’80-as években a hadseregben eleven és országos szinten is eredményes, színvonalas amatőr művészet munka folyt, amelyet belső szakemberek szervezett továbbképzéseivel segítettek, s ehhez társult sok szakmai kiadvány is. Az e témakörben született dolgozatok megállapításai többnyire ma is időtállóak és a gyakorlatban is hasznosíthatók. (Szakbarbárokat vagy harmonikus személyiségeket; Szép szóval a durvaság és trágárság ellen; Beszéd- és magatartáskultúránk néhány kérdéséről; A közművelődés divatnyelve; Mi közünk van József Attilához; Közművelődési szerepkörök a hadseregben; Az alegység lehetőségei az amatőr művészeti mozgalomban; Fogódzók a versmondói teljesítmények megítéléséhez; Nevelünk, vagy nem nevelünk; Szervezeti kultúra a honvédségnél).

Érthetően nagyon gazdag az irodalmi neveléssel foglalkozó publikációs anyag is. Az olvasás megszerettetése, az irodalmi élmény feldolgozásának segítése állandó, kiemelt és utólag sem lebecsülendő feladat volt a hadseregben. Erről szólnak ezek az írások és konkrétan az olvasómozgalomról, amit ma sokak „lejárt lemezként” kezelnek, pedig nagyon fontos eszköze volt a művelődésnek ebben az időben és a katonák körében – kimutathatóan és a sorállomány által „leszerelt korában” visszaigazoltan — még hatékony is. Bár bizonyos olvasómozgalmi technikákkal újabban megint próbálkoznak időnként és országos szinten, amelyek jól kezelve és megújulva lehetnek eredményesek is. (A könyvtár a művelődés alapbázisa; Az olvasási kultúra fejlesztésének lehetőségei; Könyvek, klubok, katonák; A könyvtárosok a katonai szervezetek életében; Az olvasás szerepe a műveltség gyarapításában; Vissza az eredeti szándékhoz).

Végezetül

Úgy gondolom, hogy egy rövid híradást mindenképpen megérdemel a több mint 70 publikációra épülő, sajátos” bibliográfiai” ismertetőnk, amely egy elmúlt korszakban és annak egyedi szervezetében folyó művelődés elveiről és módszereiről ad visszatekintést. Véleményem szerint — mint ahogy az elmúlt negyed század is igazolja — kötelességünk megőrizni az ilyenféle kordokumentumokat, még akkor is, ha ma már bizonyos fokig idejétmúlt, ”donkihótés” álmoknak tűnnek is.                                                                                                                                     

Címkék